03-6226666
להזמנות

טיול מאורגן לצפון קירגיזסטן - טיול ג'יפים, פנסיון מלא 8 ימים/6 לילות KYR-J

טיול ג'יפים לצפון קירגיזסטן – ההרים הגבוהים והמושלגים בעת נדידת העדרים

8 ימים/6 לילות, פנסיון מלא

KYR-J

 

אקזוטיקה והיסטוריה, "המשחק הגדול" ובודהיזם, שווקים אותנטיים ונאות מדבר נידחות שזורים אלו באלו על הדרך המרתקת בעולם, "דרך המשי" – שקירגיזסטן במרכזה. די בכוחן של צמד המילים לרגש ולהצית את הדמיון על שיירות גמלים דו דבשתיים החוצות בצלליתן את דיונות החול, הנעות ברוח, ועל נוסעים שרשמו את מסעותיהם בציר הדרך בין מזרח ומערב, כמו אלכסנדר מוקדון ומרקו פולו, ההונים והמונגולים. גמלים עמוסי בדי משי, תבלינים, עצים מיוחדים וג'ייד והוחלפו ברעיונות כבודהיזם, ציורי קיר ופסיפסים, "מדרסות ארבעת האיוונים" ואיסלאם, ובמוצרים כמו אטריות וגלידה, תמרים וצימוקים, דבש וסילאן, ומוצרי כותנה.

דרך מסחר חשובה זו חוצה מדבריות אינסופיים וקיצוניים, פסגות הרים גבוהים ומושלגים ומעברי הרים פרוצים לרוח וחסרי חמצן, ומקשרת מזרח ומערב. במקום בו פוגש המזרח את המערב טיולנו מתחיל. אזור מרכז אסיה.

הקירגיזיים – צאצאים לשבטים נוודים, עברו תהפוכות פוליטיות סוערות ומאבקים ליצירת זהות לאומית ואתנית, שנשזרו לנרטיב קסום ומרתק, מישורי פרא, נהרות שוצפים, הרים מכוסי שלג ושלוגיות במתלוליהם ומעברי הרים גבוהים, יורטות לבד ועץ, עדרי סוסים פראיים, והמון עדרי עזים, כבשים ופרות, אגמים תכולים וטורקיזיים, יערות עד ואוכלוסייה פשוטה וחמה הפותחת שולחן ואת הלב – הם חלק מהנוף המחכה לנו בספטמבר הקרוב!!

Facebook Google+ Twitter Favorites

מסלול הטיול לקירגיזסטן


יום 1 / טיסה ישירה תל אביב–בישקק, בירת קירגיזסטן דרך איסטנבול – טיול בבישקק המרתקת

נצא בטיסה בינלאומית ישירה מתל אביב לבישקק (Bishkek), בירתה של קירגיזסטן שבמרכז אסיה.

בישקק משמעה "מחבצה" – שמה החדש של העיר, שניתן לה עם קבלת העצמאות ב-1992 כחלק מהתפרקות ברית המועצות. זו עיר מעניינת, למרות שכל ההיסטוריה שלה מתפרשת על 125 שנים – בהן רוסיה הצארית הכריחה את האוכלוסייה הקירגיזית להתקבע ביישובי קבע, לקבל חינוך ורפואה מתקדמים, לאמץ תעשייה וטכנולוגיה של המאה ה-20, ובעיקר להיות "יותר רוסים".

נטייל בעיר המיוחדת הזו: בכיכר אלא טו (Ala Too Square) "כיכר ההרים השמיימיים", בה ניצב עד התמוטטות ברה"מ פסלו של לנין, אשר הועבר לכיכר אחרת על שמו, ובמקומו הוצב ב-1999 "פסל החופש הקירגיזי" (Erkindik), אשר מורכב מסמלים טעונים המרכיבים את הנרטיב הלאומי החדש. סביב לכיכר ניצבים מבניה הממלכתיים של העיר ושל קירגיזסטן: התיאטרון, בניין הממשלה ("הבית הלבן"), הפרלמנט והאוניברסיטה הגדולה "ארבייב", כשבחזיתה פסלו את הסופר המפורסם אייטמטוב. נטייל מפארק האלון אל כיכר הניצחון (Victory square), בה "מחכה" אישה (כבר עשרות שנים) לאהובה שישוב מהמלחמה, אל מונומנט קורמנזן דטקה (Kurmanzhan Datka) ואל כיכר לנין (Lenin’s Monument). נאכל ארוחת צהריים ונקנח בטיול בשוק הגדול (Osh market) של העיר, בו גם נכיר את התוצרת המקומית וגם נצטייד לפיקניק של יום הבא.  

ארוחת ערב ולינה במלון בבישקק.

 

יום 2 / נסיעה לאגם איסיקול "אגם האהבה" – העיר העתיקה בוראנה – קניוני בום – צ'ולפון אתא ומוזיאון ציורי האבן הפרהיסטורי – צ'ולפון אתא

אחרי ארוחת בוקר נצא לעבר אגם איסיקול (Issyk Kul Lake), לאורכו של נהר הצ'ו (Chui) הזורם מזרחה, אל הערבות המישוריות של קזחסטן ואוזבקיסטן ומשקה את העמק בו מצויה העיר בישקק (גובה 900 מ'). נתחיל את הטיול בהליכה קצרה אל הקומפלקס ההיסטורי-ארכיאולוגי בוראנה (Burana Tower), שרידי העיר בלאסאגין הקדומה, עירם של הקָרא חאנים ("המונגולים השחורים"), שחיו באזור במאות ה-9–12 – קבוצת שבטים (אחת מיני כמה) שעברו כאן באזור בחיפושם אחרי ארץ עשירה ומזינה. נמשיך דרך מעבר ההרים, שנוצר ע"י התחתרות נהר הצ'ו אל העמק, ונעצור בנקודה הצרה שלו המכונה Boom gorge כדי לראות את עוצמות הזרימה ויפי המתלולים היורדים אליו, בנקודה בה הוא יורד מהמדרגה עליה נמצא אגם איסיקול (אליו אנחנו נוסעים) אל העמק של בישקק.

נמשיך לעבר העיירה צ'ולופון אתא (Cholpon Ata) בנסיעה לאורך החוף הצפוני של אגם איסיקול (Issyk kul) – האגם השני בגודלו במרכז אסיה ואחד מהאגמים האלפינים הגדולים בעולם. הוא מעוטר בשני רכסים של הטיאן שאן (אלא טו בקירגיזית), כמו בתנועת מלקחיים. האגם נחשב ל"מקור האהבה בעולם", ונשזרו סביבו אגדות רבות, אותן כמובן נשמע בטיול. העיירה צ'ולפון אתא ממוקמת על שרידי מקדש קדום, ועד לפני שנים אחדות הייתה מקור משיכה לעשירי קירגיזסטן וברה"מ, שבאו לנפוש לחופי האגם ולרחוץ במעיינות המרפא שבמקום. עד היום מעיינות המרפא נחשבים לחלק חשוב ברפואה הקירגיזית – ואכן נבדוק אם יש בכך אמת בהמשך הטיול!! נבקר במוזיאון הפתוח של חריתות הסלע (Open air Petroglyphs Museum), המצוי במורנה (עמק קרחוני) שבמורדות הדרומיים של רכס הקונג אוי אלא טו (Kungoy Ala Too); הציורים נחרתו על אבנים גדולות בידי שבטים שחיו באזור באלף ה-2 ועד המאה ה-8 לפני הספירה. זהו אחד האתרים שמעיד על הממלכה הסקיתית, שהונהגה בידי לוחמים אמיצים על סוסים, והתעמתה עם האימפריה היוונית המוכרת לנו.

נגיע לקראת הערב אל העיירה קרקול, היושבת במזרחו של האגם. בה נאכל ארוחת ערב ונלון.

 

יום 3 / אתרי קרקול – עמק אלטין ארשן עם רכב שטח רוסי מדוגם

נצא מקרקול (Karakol) להרפתקה: ניסע במשאית סובייטית משוריינת ומותאמת לתוואי הדרך, "שאריות הצבא", לכיוון עמק אלטין ארשאן (Altyn Arshan), וניסע עד חלקו העליון – עמק אלפיני יפיפה ירוק ופורח, שגובהו 3,030 מ' ובו נובעים מעיינות חמים ומרפאים (hot mineral springs). נטבול במעיינות ונהנה מארוחה קטנה. לאחר מכן נצא להליכה רגלית במורד הקניון הזורם, לאורך היער המחטני, הנהר הזורם והשדות הפורחים.

אחה"צ נחזור לקרקול – העיר החשובה והגדולה לאורך האגם, בה חיים מיעוטים שונים, ביניהם הדונגנים המוסלמים-סיניים, גרמנים שרידי מלה"ע ה-2, רוסים, וכמובן קזחים, טג'יקים ואוזבקים. נחזור ונבקר גם במסגד של בני הדונגן (Dongan Mosque), שנבנה ללא מסמרים, ובקתדרלה הרוסית של השילוש הקדוש (Russian Chatedral), הבנויה בעץ בסגנון רוסי פרובוסלבי ייחודי.

ארוחת ערב ולינה במלון בקרקול.

ארוחת ערב ולינה בקרקול. 

 

יום 4 / העמק הקרחוני בסרקון והניסויים האווירונאוטים והקוסמונאוטים באזור – "שבעת פרים" (ג'טי אוגוז) – קז'יסיי

נמשיך אל ג'טי אוגוז (Djety Oguz) "שבעת השוורים", העשויים מאבן חול אדומה וניצבים בתוך יער מחטני; מחשופי סלע מיוחדים אלו נישזרים בסיפור מקומי מרגש אותו נשמע בעת הטיול הרגלי באזור. נאכל ארוחת פיקניק, ונמשיך משם אל מחשופי סלע צבעוניים בסקאזקה (Skazka gorge), ונהנה מיופיים.

נכיר את סיפור הבייזרים – מגדלי העופות הדורסים, אחד המקצועות העתיקים בעולם המוסלמי שעסקו באילוף גוזלים של עטים או נשרים, בעבור הסולטנים וחצרות המעמד הגבוה. מקצוע זה הולך ונעלם מהעולם, ובקירגיזסטן עדיין יש מספר קטן של מאלפים המגדלים עופות צייד.

נמשיך אל קז'יסיי (Kajisay), בו נאכל ארוחת ערב ונלון.

 

יום 5 / מסע ברכבי שטח אל אגם סונגקול השמיימי

בבוקר נצא בדרכנו אל אגם סונג קול (Son Kul Lake) היפהפה, הנמצא בגובה 3,016 מ'. נעבור במעבר ההרים "33 התוכים" (33 parrots pass), שגובהו מעל 3,000 מ' – שמו מנציח את 33 הפיתולים שלו – ולמה תוכים? שאלה טובה שתחכה לטיול. אל חשש רק עוברים במעבר ועוצרים לצילום קצר ואולי למשחקי שלג. נעצור לראות את הנופים, את הנהרות השוצפים ואת העדרים הנוהרים מטה, מאזורי המרעה של הקיץ אל המקומות המוגנים של החורף.

אחר הצהריים נגיע אל האגם, נטייל רגלית במספר נקודות ונרכב על סוסים.

ארוחת ערב ולינה על חופו של האגם ביורטות* מקומיות (2 ביורטה, שירותים ומקלחת ציבוריים).

*ייתכן ונתיב הנסיעה ישתנה בהתאם למצב הדרכים באותו יום.

* יורטות הן אוהלים משוכללים וגדולים של הנוודים. יש בהן מיטות, אח לחימום, מקומות להנחת דברים ועוד. ביורטות שבמחנה יש יורטת מבטח ויורטת "חדר אוכל" וכן יורטת מקלחות.

 

יום 6 / מסע ברכבי שטח מאגם סונג קול אל בישקק

לאחר ארוחת הבוקר נצפה במשחק ייחודי וטיפוסי לשבטים הקירגיזיים "אולק טרטיש" (Ulak Tartysh), מעין "כדורגל" הנערך על סוסים, עליו מתאמנים מגיל צעיר כל נער ונערה!!

לאחר המשחק המהנה נצא לכיוון קיזיל אוי (Kyzyl Oi) – דרך את שרשרות ההרים העוטפים את הימה, מושלגים בחורף, ולעתים קרובות גם כל השנה.

ניסע לקיזיל אוי (Kyzyl Oi), דרך העיר קארא באלטה – עיר תעשייה שהקימו הסובייטים – ודרך עמק סוסמיר (Sussamir valley) שבו כרי דשא מאופק לאופק ועדרי סוסים, כבשים ועזים, יאקים ופרות רועים ומשחקים. נעבור במעבר הרים טוז אשואא (Tuz-Asuu pass) שגובהו 3,590 מטר או במעבר קארה קחה (Kara Keche pass) והקניון המיוער. זו נסיעה באזורי טבע יפיפיים, מעוטרי כחול וירוק. לקראת ערב נגיע לקיזיל אוי, בה נאכל ארוחת ערב ונלון.

*לינה בקיזיל אוי היא בבתים פרטיים, כך שמוכל לחוות את תרבות החיים בקירגיזסטן.

*ייתכן ונתיב הנסיעה ישתנה בהתאם למצב הדרכים באותו יום.

 

יום 7 / פרידה מההרים – סוסמיר – בישקק – ארוחת סיום טיול

בבוקר נצא לכיוון בישקק, ניסע על כרי הדשא של עמק סוסמיר – דשא ירוק מאופק עד אופק, משובץ בעדרי יאקים, סוסים, פרות, כבשים ועזים, וכמובן רועים. נעזוב אט את המדרגה הגאוגרפית הזו – עליה יושבים שולי רכסי הטיאן שאן ("ההרים השמימיים"), רכס אדיר ששיאו בפיק פובדי ("פסגת הנצחון") ל-7,549 מטר. הרכס משתרע ממרכז סין עד שיפוליו מקירגיזסטן למדבריות מרכז אסיה (בקזחסטן ואוזבקיסטן) ונחשב לאחד משבעת רכסי ההרים הארוכים בעולם (2,900 קילומטר). ונרד אל המדרגה הנמוכה יותר לאורך נהר הצ'וי, אל העמק בו יושבת בישקק.

עם הגעתנו נצא לארוחת ערב חגיגית ואחרונה, ונלון בבית המלון בבישקק.

 

יום 8 / חזרה לארץ

בבוקר נצא לכיוון שדה התעופה, כדי לחזור בטיסות לישראל.

אופי הטיול:

טיול לקירגיזסטן הוא בעיקרו טיול טבע ונוף מרהיב של הרים ונהרות, לצד אוכלוסייה (ומדינה) בראשית דרכה, אוטנטית, חמה ונעימה, ומעניינת. הטיול מתקיים בסוף עונת הטיולים, דקה לפני החורף הגדול – תקופה של שלכת יפיפיה במקומות בהם יש יערות רחבי עלים, של ירידת העדרים למקומות המוגנים ואפילו ייתכן שיירד שלג. קירגיזסטן היא מדינה בעלת מאפיינים של עולם שלישי, ועל אף שאנחנו עובדים עם נותני שירותים מהשורה הראשונה ונעשה הכל כדי לקיים את התוכנית במלואה, עדיין ייתכנו אתגרים, שלא תמיד נדע על קיומם מראש (לדוגמה כבישים סגורים מפאת שיפוצים, מפולות וקרח, שינויי מועדים של אירועים וכיו"ב). היו מוכנים לכך.

 

לכל הטיולים המאורגנים לקירגיזסטן  
חיפוש טיול
יבשת
יעד
סוג טיול
ללוח הטיולים המלא
טיולים לפי נושא
טיולי שייט - מילניום על המים
טיולי בוטיק
מילניום משפחות (מילניום KIDS)
מילניום נופש
ישראל - נופש/טיולים מאורגנים
טיולים לקהל הרחב
טיולים לשומרי מסורת
טיולי תמריץ
קבוצות סגורות
מילניום בפייסבוק
03-6226666 מילניום

טיולים מאורגנים 
טיול מאורגן לקוסטה ריקה
טיול מאורגן למרוקו
טיול מאורגן לארצות הברית
טיול מאורגן לדרום אפריקה
טיול מאורגן לדרום אמריקה
טיול מאורגן למרכז אמריקה
טיול מאורגן לרוסיה
טיול מאורגן למקסיקו
טיול מאורגן לאיסלנד
 
 

טיולים מאורגנים לאירופה
טיול מאורגן לצרפת
טיול מאורגן לאיטליה
טיול מאורגן לצפון איטליה
טיול מאורגן לפורטוגל
טיול מאורגן לגיאורגיה
טיול מאורגן לשוויץ
טיולים מאורגן לנורבגיה
טיול מאורגן לספרד
טיול מאורגן לסקנדינביה


טיולים  למזרח הרחוק
טיול מאורגן לתאילנד
טיול מאורגן לקמבודיה 
טיול מאורגן לסין
טיול מאורגן ליפן
טיול מאורגן להודו
טיול מאורגן לויאטנם
טיול מאורגן לפיליפינים
  

טיולים  מאורגנים
טיול מאורגן ללונדון
טיול מאורגן ליער השחור
טיול מאורגן לסיצליה
טיול מאורגן לאיסלנד
טיול מאורגן לרוסיה
טיולים מאורגנים לאיים הקנריים
טיול מאורגן לנפאל
טיולים מאורגנים לדרום קוריאה
קישורים נוספים
טיולי שייט
טיולים גיאוגרפיים
טיולים מאורגנים למשפחות
מידע שימושי
המדריכים שלנו
המלצות גולשים
לוח הטיולים
גלריה
צרו קשר
 
  

צור קשר אבטחת מידע מידע כללי, תנאים ואחריות אודותינו
   CYBERSERVE
כל הזכויות שמורות למילניום © 2018