טיולים מאורגנים המלצות מטיילים טיולים מאורגנים לארה"ב   טיולים מאורגנים לתאילנד
חיפוש לפי ארץ
חיפוש לפי יעד
חיפוש מתאריך /
חיפוש חופשי
בדומה למדינות המזרח האחרות, בין אם הן רפובליקות או ממלכות, גם הבסיס לקיומה של וייטנאם כישות מדינית, הוא פטריארכאלי - איחוד של משפחות בעיקר בעלי אדמות, שהשיגו הישגים כלכליים באמצעות ייצור חקלאי רחב ומתוך כך השיגו הון רב ושאפו להגדיל את מעמדם ואת חוסנם הפיזי מעצם היותם עשירים, זאת מול הפעילות של גורמים שכנים שרצו לפגוע בהם או חמדו את רכושם. משפחות אלה בחרו להתאחד ולהקים ישות מדינית/כלכלית כדי לשמור על עצמן וכדי להגדיל את הונן.
וייטנאם קמה כישות מדינית בתקופה הקלאסית, (סביב המאה ה-14) לאחר התפוררות ממלכת אנגקור, לאור שינויים בנתיבי הסחר ותוך שינויים מדיניים באזור כולו. הייתה זו תקופה של הגדרת תרבויות בה הוטמעו תרבויות וישויות פוליטיות מתחרות  שנקבעו  כדרך חיים מדינית/תרבותית, תקופה בה ממלכות פטריארכאליות התאחדו ויצרו ישויות מדיניות חדשות. הסחר האזורי והבינלאומי שגשג והשפעתו של המזרח בעולם גדלה.
בשלהי המאה ה-14 החלו הווייטנאמים לפלוש לממלכות בני צאם (עם ממוצא מאלאי/אינדונזי ממקימי ממלכת צ'אמפה)  מדרום הם הכניעו אותם לאחר מלחמות רבות במאה ה-17 כך נקבעו הגבולות הגיאוגרפיים של ווייטנאם. במאות השנים לאחר מכן התגוננה וייטנאם מפני ניסיונות פלישה חוזרים ונשנים של הסינים והרחיבה את גבולותיה דרומה מהדלתא של הנהר האדום, עד הדלתא של המקונג.
הקשר בין ווייטנאם למערב החל להירקם במאה ה-15, ראשית התקופה הקולוניאליסטית במזרח, כאשר סוחרים ומיסיונרים הגיעו לווייטנאם מאירופה, על אף ההגבלות והרדיפות הייתה השפעתה של הכנסייה הקתולית בווייטנאם, החזקה ביותר, יותר מאשר בכל מדינה אחרת באסיה זולת הפיליפינים.
מלחמת וייטנאם שהסתיימה בשנות ה-70 של המאה הקודמת עדיין משפיעה על וייטנאם, איחודה של המדינה, בעקבות ניצחון הצפון בעל האוריינטציה הקומוניסטית הפרו סינית, הביא לעירוב מעניין בין שתי גישות מדיניות מנוגדות הקפיטליסטי והקומוניסטי, למרות שוייטנאם גם כיום היא מדינה קומוניסטית גרורה לסין, הרי שהשילוב שבין הצפון לדרום עושה אותה למדינה מעניינת לעיתים מרתקת לטייל בה.
בשנים האחרונות ובקשר ישיר לצמיחתה המטאורית של סין, המדינה השכנה מדרום לסין הצליחה לצמוח כלכלית, בזמן שרוב המדינות באזור עדיין מחפשות דרך להתמודד עם המשטר הקומוניסטי. עם כוח עבודה זול, ממושמע, ומשכיל יחסית, יש לוייטנאם למודת הקרבות סיכוי להיות המדינה הצומחת הבאה. אחת המרוויחות הגדולות מעלייתה הכלכלית של סין בשנים האחרונות ומהצמיחה המהירה בתעשיית הייצור באסיה, היא דווקא יריבתה ההיסטורית מדרום - ווייטנאם. לפני פחות מעשור, כל הגורמים הצביעו על כך שמקור המשיכה הסיני, הנובע מכוח אדם זול ועצום בהיקפו, יגרום לכך שרוב מדינות העולם המערבי יפנו לסין בכל הנוגע לייצור, מה שייפגע כמובן בתעשיות במדינות השכנות. וייטנאם מצאה דרך, במקום להתחרות בה, העדיפה וייטנאם להיצמד לסין והצטרפה להמראה הכלכלית.
על רקע כזה של מדינה מעניינת שהופכת למרכז כלכלי חשוב במזרח, אתריה ואופייה של וייטנאם משמשים גורם מושך ומגרה להגיע ולטייל בוייטנאם.
מי שמטייל בווייטנאם ונתקל באינסוף דוכני הרחוב ובמגוון האדיר של המנות המוגשות בהם, עשוי לקבל את הרושם שהווייטנאמים עסוקים רוב הזמן באוכל. בעצם, זה די נכון: רובם חקלאים המגדלים אורז, ובשארית הזמן הם עסוקים בגידול, איסוף, ציד ודיג של מוצרי מזון אחרים אשר אותם יאכלו עם האורז. נוסיף לכך את העירוניים הרבים המוכרים מזון, ואת הזמן שמשקיעה אישה וייטנאמית בבישול, וניווכח שהאוכל באמת מעסיק את הווייטנאמיים רוב הזמן.
ואכן, מעטות המדינות בעולם שיכולות להתפאר במטבח עשיר, מורכב ומעודן כמו זה של וייטנאם. נהרות, חופים ודֶלתות, הרים והג'ונגלים, וגם חריצותם המדהימה של הווייטנאמים מספקים מגוון אדיר של פירות, ירקות, דגים, פירות ים ושפע של חיות ציד ומשק. כל אלה - בצירוף השפעתן של שלוש מעצמות קולינריות בפני עצמן: סין, הודו וצרפת – הופכים את השהות בוייטנאם לחגיגת אוכל גדולה.
שורה של חגים רובם חילונים וקשורים בשלטון, מאפיינים את וייטנאם,  אולם החג החשוב ביותר בווייטנאם הוא הטט, ראש השנה המתקיים בין סוף ינואר עד סוף פברואר. החג מציין את היום הראשון של האביב, בדיוק באמצע התקופה שבין קציר אורז הסתיו וזריעת אורז הקיץ. הביקור בווייטנאם לפני הטט הוא חוויה בלתי רגילה, לאחר ה"חורף" הקצר עושים הווייטנאמיים ניקיון יסודי – מנקים את הבתים, מאווררים וצובעים אותם מחדש בצבעי פסטל בהירים: צהוב, תכלת וירקרק, ולעיתים גם ורוד ולבן. לעיני המטייל מתגלה מראה של התחדשות.
ב-23 בחודש ה-12 , עוזב אל המטבח את הבית ויוצא אל השמיים כדי לדווח לקיסר השמיים, על מעשי המשפחה בשנה המסתיימת. עזיבתו נחגגת בארוחה גדולה (כדי לשחד את אל המטבח), שבה מרובות המנות הדביקות (כדי להדביק את שפתיו). מכיוון שאל המטבח רוכב על קרפיון בדרכו לשמים, נהוג לשחרר לחופשי דגי קרפיון אל האגמים, הנהרות ולפלגי הנחלים . את המחזה הזה ניתן לראות בהאנוי, למשל, על שפת אגם הואן קיים.
ביום זה נוהגים לשתות משקאות אלכוהוליים רובם מתוצרת בית כמו משקאות שנאפס העשויים מחיות דוגמת נחשים, לטאות ועוד או שורשים דוגמת הג'ינסנג ובעיקר בירה הנקראת ביו - הוי תוצרת בית, ששותים ללא הגבלה משום שרמת האלכוהול בה נמוכה.
האנוי הבירה, בה מתגוררים כ-M3.5 תושבים, היא עיר מעניינת ומורכבת כבירתה הצפון הקומוניסטי של לפני המלחמה עתה היא  הבירה של המדינה המאוחדת, בירת "הרפובליקה הסוציאליסטית של ווייטנאם" זוהי עיר של אגמים, שדרות מוצלות, של שגרירויות ושל מקומות פולחן למנהיגה המיתולוגי הו צ'י מין, יש שהדביקו לה את הכינוי "פריז של המזרח". בין אתרי הבולטים בית הדואר המיתולוגי הבנוי בסגנון קולוניאליסטי מערבי ושומר על אופי של בית דואר ישן כמו של פעם, עד עצם היום הזה. בסמוך לו מצויה הקתדראלה של האנוי בבניין יפיפה.
העיר היא מרכזה הפוליטי של וייטנאם כאן מופגן כוחה של המפלגה הקומוניסטית במלוא אונו, כאן מרגישים את השלטון בשורה ארוכה של בנייני שלטון גדולים ובולטים. בירה אמיתית של מדינה.
בעיר בניינים בסגנון קולוניאליסטי צרפתי שאט אט נעלמים ואת מקומם תופסים רבי קומות מודרניים, העיר נמצאת בתהליך פיתוח מואץ וניתן לחוש בו בכל העיר. היא שוכנת לגדת הנהר האדום (סונג הונג) ובצפונה  אגם הואן קיים -לגדתו מצויה  העיר העתיקה בה מרכז בילויים הפעיל בכול שעות היממה.
העיר העתיקה היא התגלמות המזרח, בתים נמוכי קומות, סמטאות צרות, בתי אוכל מסורתיים ואופייניים למזרח, חנויות המוכרות בגדים אופייניים לוייטנאם ולצידם פאבים מערביים עם מוסיקה אמריקאית קולנית וטובה משנות ה-70-80 עדות לנוכחות המשמעותית של האמריקאים כאן בשנות המלחמה.
האנוי היא בסיס היציאה לצפון הרחוק של וייטנאם למחוז לאו צ'אי על הגבול עם סין, בו מתגוררים בני שבטי ההרים. במרכז המחוז העיירה הציורית סאפה הממוקמת באזור  ירוק ונפלא אשר הפך בשנים האחרונות לאטרקציה תיירותית עבור מטיילים רבים בעיקר הודות לנופים הנפלאים הנשקפים בנקודה זו של וייטנאם והודות לשבטי ההרים הייחודיים החיים באזורים אלה.
סאפה נחשבת למוקד המשיכה של צפון וייטנאם עבור המטילים הרבים ומשם ניתן לצאת לסיורים וטיולים רגליים וממנועים בין כפרי השבטים הססגוניים של צפון המדינה. בסופי שבוע עולים כל בני השבטים אל העיר המרכזית שם מתקיים יריד ושוק ססגוני בו הם מוכרים את מרכולתם, החל ממצרכי יסוד מוצרי מזון וירקות וכלה במלאכות יד ואומנויות מסורתיות ומקומיות. סאפה נחשבת לאחד המקומות הרגועים והשלווים ביותר בוייטנאם, במרחק נסיעה של כ-9 שעות מן הבירה התוססת האנוי תוכלו למצוא את עצמכם בעולם אחר, עולמה המסורתי של וייטנאם, זה שבו האוויר צלול, הנוף ירוק, והאנשים ססגוניים, מסורתיים ומסבירי פנים.
מסאפה חוזרים להאנוי וממנה יורדים מעט דרומה להאלונג ביי, מפרץ האלונג – פרוש שמו מפרץ הדרקון הוא אחד האזורים היפים והמתויירים ביותר בוייטנאם. הוא מתפרש על שטח של 1500 קמ"ר בפינה הצפון מזרחית של וייטנאם ומורכב מלא פחות מ-3000 איים הממוקמים ברחבי המפרץ. האיים המבצבצים בגדלים שונים מתוך מימי המפרץ התכולים מורכבים ממערות, נקרות ושאר עיצובי טבע מרשימים שבליית המים והרוח עשו בסלעי הגיר המרכיבים את האיים במרוצת השנים. האתר הנפלא הזה שהוא באמת אחד מהשיאים בטיול ברחבי וייטנאם הוכרז ע"י ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית הראוי לשימור בשנת 1994.
עיר בעלת חשיבות היסטורית לוייטנאם היא  הואה ששימשה כבירה הרשמית של ווייטנאם בשנים 1802-1945 תחת שלטונם של 13 קיסרים בני שושלת נגויין. העיר נחשבת כבירה המלכותית של וייטנאם וכעיר המלכים והקיסרים ומכאן ייחוסה המכובד. העיר מרוחקת כ- 660 ק"מ מהנאוי הבירה. שיא פריחתה של העיר הייתה תחת שלטונם של קיסרי שושלת נגווין שהפכו את הואה למרכזם השלטוני והתרבותי והקימו בה ארמונות, פגודות ומקדשים רבים ושם גם קבורים חשובי הקיסרים של שושלת זו. . כיום כלולה הואה ברשימת אתרי הולם של אונסק"ו ומוקדי העניין בה הם הקברים של קיסרי נגויין, כמה פגודות ושרידי מבצר.
ממשיכים דרומה אל הגדולה בערי וייטנאם המונה כ-M5.4 תושבים ושוכנת על דלתת נהר המקונג הנשפך לים סין הדרומי. נקראת בקיצור HCM והיא המרכז הכלכלי, חברתי, והמסחרי של המדינה. רוב תושביה עדיין קוראים לה סייגון כשמה בתקופת קיומה של דרום וייטנאם. העיר בה יותר מ-M3 אופנועים העושים את התנועה בעיר לקשה ולעיתים מסוכנת. (יש להיזהר מחוטפי תיקים הנעים על אופנועים).
העיר מחולקת ל-16 רבעים עירוניים המכונים קוואן ול-5 רבעים כפריים. האזורים המתויירים הם במרכז העיר בשכונות דונג חוי, פאם נגו לאו, צ'וא-לון והרובע הסיני של העיר.
היות ועיר השוכנת לגדת נהר המקונג ולדלתת הנהר עושה אותה מעניינת מכל הבחינות: נוף, אוכלוסיה שעוסקת בדייג וחקלאות וגרה בנהר ולגדותיו, אוכל מגוון, ייחודי וטעים של חקלאות קרקע וחקלאות ימית, שוקי מים ונופים עירוניים של עיר מתפתחת עם אופי מערבי זכר לתקופה האמריקאית שלה.
דלתת נהר המקונג הנשפך לים סין הדרומי בנויה מתשע שלוחות של הנהר ולכן מכונה דלתת תשעת הדרקונים עצומה בממדיה בדלתא חיים אנשים חים אנשי הנהר שרובם ככולם הם אנשים קשיי יום החיים עדיין חיים מסורתיים על סירות ובתי מים בנהר עצמו ובבתי כלונסאות לגדת הנהר והדלתא.
בנהר ובדלתא קיימות חוות חיות רבות ומגוונות בהן ניתן לבקר. ישנם בתי גידול של פירות ים ודגים. חוות נחשים ותנינים דבר שעושה את הביקור כאן למעניין ולעיתים מסעיר.
עיר מעניית נוספת באזור הו צ'י מין סיטי היא טאי-נין מרכז דת הקאו  דאי – המשמעות היא ה"הכס העליון". הדת צמחה בתקופה של משבר וחיפוש במהלכה צצו קבוצות ותנועות רבות שהציעו תקווה חדשה, צדק וישועה. הגדולה שבהן (למעט המפלגה הקומוניסטית שהופיעה כמה שנים לאחר מכן), הייתה הקאודאיזם. כוח המשיכה יוצא הדופן של הדת האקלקטית הזו, שיקף את השתוקקות העם הווייטנאמי למשהו חדש, וייטנאמי מקורי ואידיאליסטי. הדת החדשה התפשטה במהירות בדרום וייטנאם, וב-1926 הוכרז באופן רשמי על הקמתה, כאשר המייסדים שלחו למושל הצרפתי הצהרה על ייסוד דת חדשה. ב-1930 היא מנתה כבר כחצי מיליון מאמינים, יותר משהצליחה הכנסייה הקתולית לצבור במשך כ-300 שנות פעילות באיזור.
מייסדי הקאודאיזם הכריזו על דתם כמשלבת את שלושת הפילוסופיות הדתיות הגדולות שהגיעו לווייטנאם מסין:  בודהיזם, דאואיזם וקונפוציוניזם - יחד עם נצרות, עבודת רוחות מקומית ועוד כמה אלמנטים מקוריים. הדת החדשה, אמרו המייסדים, תשמש כגשר בין מזרח ומערב, תאחד בין כל הדתות ותשיב את ההרמוניה לעולם. ביקור בטאי-נין הוא ביקור מעניין וצבעוני במהלכו ניתן לצפות בטקס ייחודי של בני הקהילה במקדש הצבעוני הנדיר ביופיו.
זוהי וייטנאם כיום, מדינה מאוחדת שאיחדה וחיברה בין מזרח למערב (פוליטי) ונותרה קומוניסטית גם לאחר שמרכז הקומוניזם נפל והוכח שאינו בר ביצוע.
מדינה עם תרבות מגוונת, אוכלוסייה מתחברת מרקע חברתי ופוליטי מנוגד,  היסטוריה רחבה, אלימה מאוד, עם מעורבות זרה שהותירה בה השפעה מרובה. מדינה עם טעמים מיוחדים ובה מטבח עשיר מגוון וטעים, המבוסס על הטבע. ארץ עם נופים עשירים, מגוונים, עוצרי נשימה עם תופעות טבע ייחודיות לה, דבר שלא מניח לעין לנוח אפילו לשנייה אחת.
זוהי וייטנאם, המדינה המתפתחת כלכלית תוך היצמדות לסין הגדולה אשר מעבירה אליה בשנים האחרונות רבים ממפעלי התעשייה שלה כדי לנצל את כוח העבודה הזול שבה. פעולה המסייעת לכלכלה המתפתחת של וייטנאם באמצעות מקומות עבודה חדשים רבים שנוצרים, דבר המגדיל את הפעילות הכלכלית בוייטנאם.
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
 
  
 
צילום: חגית אלקלעי
כתיבה: ירון אלקלעי - מדריך בטיולי מילניום
מדריכי טיולים מספרים כל הזכויות שמורות למילניום - טיולים ותיירות בע"מ. לישנסקי 4 ראשון לציון
טל:
, פקס: 03-6226650
Design: FlyDesign       בניית אתרים Vibit     ט.ל.ח
טיולים מאורגנים טיולי משפחות טיולים לחו"ל טיולי קבוצות נסיעות לחו"ל טיולים למטייל העצמאי מילניום אקזוטי

טיול מאורגן לגרמניה

טיולים מאורגנים לתאילנד טיולי משפחות בתאילנד טיולים לויאטנם וקמבודיה טיולים מאורגנים לסין טיולים מאורגנים ליפן טיולים מאורגנים לאיטליה טיולים מאורגנים לאנגליה טיולים לאירלנד
טיולים לסקנדינביה טיולים מאורגנים לאירופה טיולים לבורמה מינאמר טיולים מאורגנים למרוקו טיול מאורגן לארה"ב טיולים לארצות הברית טיול מאורגן לדרום אמריקה טיולים לקובה מפת האתר

טיול מאורגן לצרפת

טיולים מאורגנים לאיטליה

טיול מאורגן לדרום אפריקה

טיול מאורגן לאלסקה 

גלריית תמונות 

תנאים כלליים ותקנון דמי ביטול